В ніч на 28 січня на великих військових об’єктах Ірану пролунали вибухи, що призвели до пожеж, а у місті Хоя після надпотужного вибуху на секретному об’єкті стався землетрус силою 5,9 балів.
Задимлення спостерігалися на 14 з 17 найбільших військових об’єктів, розташованих у різних частинах країни. На екстрене засідання зібралася Рада безпеки Ірану, проте офіційних заяв не було. Хіба що голова МЗС країни заявив на зустрічі з чотирма представниками парламенту, проти яких Європа запровадила санкції, що «акт Європарламенту показав відсутність розуміння внутрішньої ситуації Ірану та іранців за кордоном. Два місяці тому ми повідомили владу ЄС, що в разі вжиття заходів проти Корпусу вартових Ісламської Республіки (КВІР), відповідь Ірану буде дуже жорсткою».
Зараз реакція Тегерану свідчить про те, що він шокований та не може відреагувати на завдані удари. Визнання атаки з боку Ізраїлю вимагає відповіді, але Іран спроможний лише на продовження терактів проти мирного населення або масовані ракетні обстріли. Водночас Ізраїль знайшов слабкі місця ворога та, враховуючи настрої уряду Нетаньягу, не збирається зупинятися.
Нічні удари по Ірану були підтримані громадянами країни та призвели до активізації протестів та нападів на бази КВІР та Басідж. Іранська влада найбільше боїться не іноземного вторгнення, а власного народу, тому спрямовує зброю в бік простих людей та вимикає інтернет, щоб ускладнити отримання свіжих даних.
Уряд Ізраїлю заявив, що не очікує ескалації, хоча й готовий до неї. Іранські терористи дали привід для притягнення до відповідальності всіх причетних до атак проти ізраїльтян: не лише самих терористів, але й їх сімей та навіть знайомих.
Варто зазначити, що завод з виготовлення безпілотників Shahed і Mohajer в Ісфагані не був пошкоджений, як повідомлялося спочатку. Тобто внаслідок атаки постраждало інше військове підприємство, а тому сподіватися, що росія вчасно не отримає нову партію «мопедів» не варто.
Ескалація конфлікту з Ізраїлем вигідна як владі Ірану, яка сподівається погасити внутрішні протести необхідністю боротьби з зовнішньою загрозою, так і владі рф, що очікує зростання цін на нафту. Наразі ціни на нафту, особливо марки Urals, продовжують падати, що зменшує доходи рф та спроможність підтримувати війну проти України.
Джерело: GrainTrade