У відповідь на підвищення президентом США Д. Трампом імпортних мит на китайські товари з 10% до 20% (доданих до раніше встановлених 20%), Китай з 10 березня 2025 року запроваджує мита на продукцію з США, зокрема 15% – на курятину, пшеницю та кукурудзу, 10% – на сою, свинину, яловичину, фрукти, овочі та молочну продукцію.
Після введення нових обмежень Китай зупинив імпорт продукції трьох американських експортних компаній. За даними Barchart, у США залишається 1,569 млн т законтрактованої, але ще не відвантаженої до Китаю сої.
На тлі нової торгової війни ціни на китайський соєвий шрот виросли майже на 3% до 3-тижневого максимуму. Перебої з поставки сої з США можуть ще більше загострити ситуацію на ринку.
За даними OleoScope, 28 лютого 2025 р ціна на сою в Китаї (Dalian) з поставкою у лютому виросла порівняно з попереднім днем на 25,19 $/т з 546,15 $/т до тижневого максимуму 571,35 $/т, а на соєвий шрот (Dalian) – на 48,2 $/т з 435,27 $/т до 483,47 $/т.
За даними Китайського національного інформаційного центру з питань зерна та олійних культур (CNGOIC), протягом останнього тижня лютого запаси сої в Китаї скоротилися до 4,57 млн т внаслідок збільшення обсягів переробки та позитивну маржу.
У лютому Китай уже відповідав на перші підвищення Трампом тарифів, запровадивши мита на американські метали, скраплений природний газ і сільськогосподарську техніку, проте аграрної продукції обмеження не торкнулися. Під час попереднього президентського терміну Трампа Пекін уже застосовував високі мита на сільськогосподарські товари США, зокрема на сою, що призвело до падіння експорту сої з США до Китаю на 80% за два роки, оскільки Китай почав купувати більше сої в Бразилії.
Станом на кінець січня 2025 року експортні продажі США до Китаю складали лише 47% від загального обсягу поставок, що є найнижчим показником за 17 років (окрім періоду торговельної напруги за першого терміну Трампа).
Зазвичай у першій половині сезону Китай купує сою у США, а з січня переходить на поставки з Бразилії. Однак цього року через затримку збирання врожаю в Бразилії та припинення поставок зі США очікується короткочасне зростання цін, яке завершиться після виходу на ринок рекордного бразильського урожаю.
Джерело: GrainTrade