П’ять діаграм, що визначають ринки агропродукції у 2024 році

Наводимо аналіз ситуації на світових аграрних ринках у 2025 р від аналітика Reuters Карен Браун.

У 2024 р урожайність кукурудзи у США на 3% перевищила торішній рекорд, але до серпня 2025 р внутрішні поставки скоротяться у порівнянні з минулим роком, хоча за попередніми прогнозами мали вирости на 17%.

Низькі ціни протягом року підтримували попит на кукурудзу, змушуючи спекулянтів на СВОТ перейти від рекордних ведмежих ставок у липні до бичачих у листопаді. Станом на середину грудня чисті довгі позиції фондів стали найбільшими за два роки, що є нетиповим для спекулянтів, які торгують майже рекордним урожаєм у США. Також дивує їх оптимізм щодо кукурудзи на тлі песимістичних очікувань по сої та пшениці, тому напередодні 2025 р потрібно стежити за цією динамікою.

Керована грошова чиста позиція по ф’ючерсам та опціонам на кукурудзу на СВОТ.

Найактивніші ф’ючерси на кукурудзу, пшеницю, сою, соєвий шрот та олію на СВОТ за останні місяці впали до 4-річних мінімумів. Через поточну схему подвійного лістингу вже втрачено біля 50 млрд $ акціонерної вартості.

Найбільше постраждали соя та соєвий шрот. Соя за рік подешевшала на 26%, що стало найбільшим річним падінням двох десятиріч, та відповідає падінню 2014 р. Такою ж мірою впав і соєвий шрот. У 2014 та 2024 роках відбулося значне зростання світового виробництва сої без відповідного нарощування споживання.

Ціни на пшеницю, кукурудзу та соєву олію у 2023 р впали більше, ніж у 2024, оскільки поточні поставки менш обтяжливі.

Індексовані цінові показники зернових та олійних культур на СВОТ у 2024 р

Протягом останніх 4 місяців пальмова олія, найпоширеніша у світі серед рослинних олій, була дорожчою за соєву, свого найближчого конкурента, що свідчить пр. зміну динаміки цін серед рослинних олій.

За рік світове виробництво пальмової олії скоротилося, але ринок очікує його відновлення у 2025 р. Водночас найбільший виробник олії – Індонезія скорочує експорт та нарощує використання олії у виробництві біопалива.

Низькі ціни на соєву олію обумовлені не лише значними показниками світового виробництва та переробки сої, але й низькими обсягами використання у біопаливі у США, особливо з огляду на конкуренцію з дешевою імпортною сировиною, наприклад, відпрацьованою кулінарною олією.

Спред між соєвою та пальмовою олією на СВОТ

У 2023/24 МР експорт сої з США до Китаю впав до 4-рчного мінімуму, а продажі сезону 2024/25 також залишаються низькими та поступаються торішнім та середньорічним показникам.

Лише 46% експортованої зі США у 2024/25 МР сої придбав Китай, що є найнижчим показником за 18 років, не враховуючи торгівельну війну. Фермерів США має турбувати зменшення залежності Китаю від американської сої, що є одним з основних товарів, який США експортують до КНР.

Крім того Бразилія, найбільший світовий експортер сої, має достатні запаси, щоб задовольнити потреби Китаю. Урожай сої, який країна почне збирати у січні, стане рекордним та на 10% перевищить торішній.

Накопичені експортні продажі сої з США до Китаю

В середині 2025 р запаси пшениці для використання серед основних країн – експортерів сягнуть 17-річного мінімуму, проте ф’ючерси на пшеницю в Чикаго на ці дати були на 6-річному мінімумі.

Багаторічний низький прогноз запасів у основних експортерів повторюється вже кілька років, проте світові потреби в пшениці, попри скорочення поставок, задовольняються достатньою мірою. Цьому сприяє і збільшення експорту з рф, яка суттєво опускає ціни. Проте стан озимини в рф досить поганий, що може суттєво вплинути на ринок пшениці навесні.

Запаси пшениці до використання у основних експортерів

Нагадаємо, що Карен Браун є аналітиком Reuters, і все вищенаведене є її особистою думкою.

Джерело: GrainTrade

Залишити відповідь