Чи стане 2 квітня «днем звільнення Америки» і чого очікувати від введення Трампом мит?

Президент Трамп 2 квітня планує оголосити масштабну тарифну реформу, яка стане не лише джерелом доходу та геополітичним важелем, але й найбільшим втручанням в економіку США за останнє століття, яке змінить архітектуру світової торгівлі. Формат реформи ще невідомий, але на ринках посилюється паніка, а експерти говорять про загрозу стагфляції в США, глобальну рецесію та зневіру світу у США, як у надійному партнері. Видання Forbes Ukraine аналізує думки Bloomberg, The Wall Street Journal та Financial Times з цього приводу.

Сам Трамп називає 2 квітня «Днем визволення Америки» та говорить, що рішення про тарифи вже прийняте, хоча розуміння формату реформи у Вашингтоні досі немає. WSJ пише про внутрішні суперечки в команді Трампа: одні радники підтримують ідею 20% мита на весь імпорт, інші вважають необхідним проведення переговорів з кожною країною окремо.

Востаннє подібну реформу США проводили у 1930-х роках через закон Смута-Гоулі, але тепер ставки значно вищі, адже обсяг імпорту США зараз втричі більший, ніж у 1930 році, і становить понад 14% ВВП, – зазначає Bloomberg.

Хоча формально Трамп заявляє про необхідність «відновлення справедливості», насправді його команда в одному пакеті намагається поєднати протекціоністські гасла його кампанії, дефіцит бюджету і нові податкові пільги, – коментує WSJ.

Економіка США вже негативно відреагувала на ідею тарифів: ключові індекси споживчої довіри – Мічиганського університету та Conference Board – різко знизилися, в енергетичному секторі панує хаос, почала зростати інфляція.   

Нові мита посилять інфляцію, – зазначає FT. Наприклад, 10% мито на товари з Китаю набуло чинності з 4 лютого, а імпортні ціни на китайські товари до нарахування мита в лютому виросли на 0,5%, тобто на половину всього зростання за 2024 р. Китайські продавці не знизили ціни, як очікував Трамп, а навпаки підвищили їх, користуючись нагодою.

Білий дім очікує, що мита поповнять бюджет на 700 млрд $ та компенсують частину витрат на податкові пільгиТрампа, зокрема скасування податку на чайові та зниження податку на прибуток, – пише WSJ. Але експерти попереджають, що зміна мит залежно від ходу переговорів з окремими країнами унеможливить довгострокове планування бюджету та перетвориться на інструмент політичного тиску, позбавлений стабільності.

Вже зараз введені мита на сталь, мідь, фармацевтику, товари з Канади та Мексики, які не відповідають новим вимогам USMCA. Для Китаю введені 20% мита через «недостатню боротьбу з фентанілом».

Нові тарифи вплинуть не лише на США. Канада, ЄС, країни Азії та Латинської Америки вже готують дзеркальні тарифи, які призведуть до зменшення експорту з США. Середній тариф США може скласти 28%, що знизить ВВП на 4% (це еквівалент 1 трлн $ та економіки штату Пенсільванія).

Американські CEO дуже стурбовані та намагаються адаптуватися до нових реалій. Так, Tesla попереджає про ризики для конкурентоспроможності, DataDocks – про падіння бронювань на 35% у квітні та майже повну відсутність попиту на літо, що востаннє спостерігалося лише під час COVID, – пише Bloomberg.

Економісти Goldman Sachs, JPMorgan та інших великих інвестиційних компаній знизили прогнози зростання економіки США, індекс S&P 500 різко знизився, японський Nikkei 225 впав приблизно на 4%, для акцій США 1 квартал став найгіршим з 2009 р, індекс торговельної невизначеності сягнув історичного максимуму.

Нові тарифи виглядають, як новий тип глобалізації – без універсальних правил, із пріоритетом сили над правом. Більше не буде GATT і СОТ, а для кожної країни будуть створені свої правила, наслідками чого стануть ескалація протекціонізму, зростання цін, падіння продуктивності.

У перспективі світ очікує нова архітектура глобальної торгівлі, яку формуватиме не СОТ, а політична воля великих економік.

Джерело: GrainTrade

Залишити відповідь