Євросоюз та блок країн Південної Америки МЕРКОСУР, до якого належать Аргентина, Бразилія, Парагвай та Уругвай, завершили роботу над угодою про вільну торгівлю. Тепер її мають погодити 27 країн членів ЄС.
Угода стане найбільшою для ЄС як по чисельності населення партнерів, так і по обсягу зменшення мита, який складе 4 млрд євро на рік з поетапним скасуванням протягом кількох років. Це найбільша угода і для МЕРКОСУР, що має також угоди з Єгиптом, Ізраїлем та Сінгапуром. Розглянемо деталі угоди.
Після 5 років обговорень сторони домовилися дотримуватися вимог Паризької угоди про зміну клімату, та з 2030 р зупинити вирубування лісів. Арбітражна група виноситиме рішення, якщо одна із сторін буде обмежувати вигоду від угоди.
Протягом 10 років ЄС скасує мита на всі промислові товари. А МЕРКОСУР скасує мито на 90% експорту з ЄС, зокрема автомобілі (зараз мито складає 35%), автозапчастини, техніку (до 18%), хімікати та фармацевтичні препарати (до 14%). Мито на електромобілі та гібриди знижуватимуть протягом 18 років, але на 25-35% вже в перший рік.
ЄС знизить мито на 82% агропродукції з МЕРКОСУР, а ті скасують тарифи на 93% агроекспорту з ЄС. Для деяких товарів застосують тарифні квоти.
Протягом 5 років ЄС введе квоту на 99 тис т яловичини з митом 7,5%, що складе 1,6% від річного обсягу споживання яловичини в ЄС. Зараз МЕРКОСУР поставляють до ЄС 200 тис т яловичини на рік.
Квота на птицю складає 1,4% загального споживання ЄС. Хоча і зараз Бразилія є лідером з поставок, випереджаючи Україну. Також в ЄС діють квоти на свинину, цукор, рис, кукурудзу, мед та етанол.
Фермери ЄС протестують проти дешевого імпорту південноамериканських товарів, які не відповідають екологічним та продовольчим стандартам ЄС. Але Єврокомісія не планує пом’якшувати стандарти ЄС та розробляє заходи захисту ринку від можливих порушень.
МЕРКОСУР протягом 10 років введе безмитну квоту на 30 тис т сирів (зараз мито 16-28%), а також квоти на сухе молоко та дитячі суміші. Також поетапно будуть знижені мита на вина з ЄС (зараз складають 20-35%), міцні напої (20%), оливкову олію, свіжі фрукти, консервовані томати та персики, продукти зі свинини, шоколад, безалкогольні напої.
Угода признає 350 географічних назв для уникнення імітації деяких традиційних продуктів ЄС, наприклад, сир пармезан.
ЄС намагається зменшити залежність від Китаю в поставках корисних копалин, зокрема літію для акумуляторів (на тлі переходу до зеленої енергетики). Угода скасовує податки на поставки більшості таких товарів.
Угода скасує деякі обмеження в галузі телекомунікацій, фінансів, транспортних послуг і навіть морських перевезень, сприятиме відкриттю вакансій в цих галузях та дозволить переміщення спеціалістів з діловою метою. Зараз ЄС надає МЕРКОСУР послуг на 20 млрд євро на рік.
Джерело: GrainTrade