Нова адміністрація США ще не запрацювала, але перші заяви Трампа обвалили котирування

Президент Трамп пообіцяв ввести додаткове мито 10% на товари з Китаю та 25% на товари з Канади та Мексики, тоді як раніше він пропонував підвищити тарифи на китайські товари до 60%, а на всі інші – до 10-20%. Якщо це станеться, то середнє мито у США сягне майже 17,7%, що буде найвищим показником з 1934 р. Економісти вважають, що це збільшить інфляцію, погіршить стосунки з Китаєм та змінить світові ланцюги поставок.

Під час першого президентства Трамп ввів мито на імпорт товарів з Китаю на 380 млрд $. Адміністрація Байдена зберегла їх та цьогоріч підвищила на товари вартістю ще 18  млрд $. Євросоюз у жовтні також ввів 45% мита на електромобілі з Китаю, який пригрозив заходами у відповідь.

Перед виборами 2024 р Трамп стверджував, що імпортне мито принесе мільярдні доходи, сприятимуть нарощуванню виробництва у США та дозволять країні добиватися поступок від конкурентів та торговельних союзників. Його опонентка Харіс критикувала підвищення тарифів, оскільки воно шкодить споживачам.

Тарифи можуть стимулювати зайнятість та залучення інвестицій, оскільки компанії намагатимуться переносити заводи до США, щоб уникнути мита. Водночас тарифи у відповідь призводять до збитків в інших секторах економіки та втраті робочих місць. Експерти Національного бюро економічних досліджень вважають, що тарифи Трампа 2018-2019 років не збільшили кількість робочих місць в захищених галузях, але завдали збитків працівникам інших секторів, зокрема сільського господарства.

Ефект від перших тарифів Трампа важко оцінити, оскільки після їх введення почалася пандемія Covid, яка змінила економічну активність та ланцюги поставок. Аналітики вважають, що вони збільшать індекс споживчих цін на 0,1%, показник інвестиційних витрат підприємств – на 0,4%, середньорічний рахунок домогосподарств на податки – на 625 $, скоротять ВВП у довгостроковій перспективі на 0,2% та призведуть до ліквідації 142 тис робочих місць.

Трамп вважає нові тарифи необхідними для припинення потоку нелегальних мігрантів та наркотрафіку через кордон з Мексикою й Канадою та звинувачує Китай у невиконанні обіцянок ввести смертну кару для торгівців фентанилом. «Поки вони не зупиняться, ми будемо стягувати з Китаю додаткові 10% мита окрім інших податків на їх продукцію, а на товари з Мексики та Канади – 25%», – говорить Трамп.

Такі погрози суперечать очікуванням пом’якшення торговельної політики під час другого терміну. На їх тлі канадський долар впав до 4-річного мінімуму, мексиканського п’єсо – до 2-річного мінімуму. Також знизився курс китайського юаню. А Канада заявила про співпрацю з правоохоронцями США з метою припинення обігу китайських наркотиків.

Плани Трампа економісти порівнюють з прийнятим у 1930 р Законом Смута-Хоулі, який підвищив тарифи, призвів до колапсу торгівлі та посилення Великої депресії. Після Другої світової війни країни відмовилися від системи «руйнування сусідів» та створили нову, засновану на недискримінаційних тарифах, яку представляє ВТО. Проте Трамп може зруйнувати її, оскільки інші країни також підвищать тарифи, що поглибить кризу бізнесу.  

За оцінками аналітиків, обсяг торгівлі США та Китаю впаде на 70% у порівнянні з рівнем, вже зниженим після тарифів Трампа 2018-2019 р. Тарифи не скоротять торговельний дефіцит США, але змінять потоки товарів з інших країн. Депортація мільйонів мігрантів зі США може розколоти сім’ї та зруйнувати бізнес.

Аграрні асоціації США хочуть, щоб Трамп не застосовував масові депортації до їх сектору, оскільки це може порушити ланцюги поставок продовольства. За даними влади США, майже половина з понад 2 млн сільськогосподарських працівників та значна частина працівників молочної та м’ясної промисловості США є мігрантами та не мають правового статусу.

Джерело: GrainTrade

Залишити відповідь