Мінагрополітики України та учасники зернового ринку 3 вересня підписали додаток до Меморандуму про взаєморозуміння, яким погодили граничні обсяги експорту в сезоні 2024/25 пшениці та суміші пшениці та жита (месліну) згідно з кодом УКТ ЗЕД 1001 на рівні 16,2 млн т. Також сторони домовилися про щомісячний моніторинг експорту та можливість коригування граничних обсягів експорту у січні 2025 р, якщо з’явиться необхідність. Такий крок посилить тиск на закупівельні ціни на пшеницю в Україні, особливо на продовольчу, оскільки трейдери проводитимуть закупівлі з урахуванням обмеження відвантажень у другій половині сезону.
За офіційними даними, у липні – серпні 2024 р Україна експортувала 3,8 млн т пшениці, що на 87% перевищило торішні темпи експорту та склало 23% від встановленого Меморандумом граничного обсягу. Вітчизняні борошномели просили Мінагрополітики встановити обмеження на експорт продовольчої пшениці, оскільки її частка в урожаї 2024 досить низька.
В Україні експортні закупівельні ціни на пшеницю з доставкою до портів Чорного моря залишаються на рівні 9000-9300 грн/т або 195-200 $/т на продовольче та 8100-8300 грн/т або 175-180 $/т на фуражне зерно. При цьому обсяг пропозицій дещо виріс, оскільки фермери стримують продажі пізніх культур на тлі зниження урожаю.
Пшеничні котирування на світових біржах почали тиждень зростанням, викликаним прогнозами зменшення урожаю в ЄС, а також активним експортом з США.
За даними МСГ США, за 23-29 серпня експорт пшениці склав 578 тис т, а загалом у сезоні сягнув 5,736 млн т, що на 31,92% перевищує торішні темпи.
Трейдери переходять на торгівлю грудневими ф’ючерсами, які торгувалися на 3-4% дорожче, ніж вересневі, а вчора ще виросли:
За даними Русагротрансу, експортні ціни на російську пшеницю з протеїном 12,5% та поставкою у вересні залишаються на низькому рівні 216 $/т FOB, що дозволить наростити її поставки у вересні – жовтні на тлі підвищення цін на пшеницю в ЄС та США. Зростання цін на пшеницю в рф підтримає ціни на українську пшеницю, оскільки поставки з Румунії та Болгарії також зменшуються.
Джерело: GrainTrade